Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Informácie pre turistov

Zaujímavosti

Mesto Leopoldov síce  nie je turisticky vyhľadávanou oblasťou, nachádzajú sa tu však rôzne pamiatky a miesta, ktoré by potenciálnych turistov mohli zaujať. Najviac návštevníkov sa pohybuje na leopoldovskej stanici, pretože mesto Leopoldov je významným železničným uzlom, prechádza tadiaľto teda mnoho cestujúcich. To prínaša aj výhody pri cestovaní a návšteve mesta, pretože sú tu výborné vlakové i autobusové spojenia pre cestujúcich z mnohých oblastí.
Pre návštevníkov môžu byť okrem historických pamiatok zaujímavé aj kultúrne podujatia či športové aktivity. V okolí mesta je príjemná príroda, ktorá poskytuje možnosť turistiky, bicyklovania, plávania či rybárčenia.
 
Pevnosť Leopoldov - v súčasnosti slúži ako väzenské zariadenie a verejnosti nie je sprístupnená, ale aj pohľad z vonku na hviezdicovité múry vysoké niekoľko metrov stojí za to.
 
Rímsko-katolícky kostol sv. Ignáca - obec Leopoldov bola cirkevne osamostatnená v roku 1671. V tomto roku, teda osem rokov po založení obce bol postavený aj prvý kostol. V júli 1683, keď veliteľ pevnosti Kielmansegg dal vypáliť celú obec z obavy pred obsadením Turkami, vyhorel aj kostol. Po znovu postavení obce, bol postavený aj nový drevený kostol. Jeho stav bol však veľmi biedny. Desať rokov po vypálení obce v júli 1693 bol položený základný kameň nového kostola. Práce pokračovali veľmi rýchlo, a tak bol v októbri 1693 kostol vysvätený. Aj on však vyhorel v roku 1728. Nový kostol bol vystavaný z milodarov a vysvätil ho biskup Jozef Vito, v roku 1803. V roku 1813 rozvodnený Váh zaplavil obec a voda podmyla aj múry kostola. Oprava klenby bola nevyhnutná. Počas Slovenského povstania Hurbanovské vojsko chcelo obsadiť pevnosť Leopoldov. Veliteľ pevnosti vydal príkaz podpáliť Mestečko. Oheň zachvátil aj strechu a vežu kostola. Vežové hodiny a zvony požiar zničil. Škodu utrpelo aj vnútorné zariadenie. Oprava kostola bola nevyhnutná. V krátkom čase bola strecha kostola pokrytá šindľom, opravili sa múry, zrenovoval sa exteriér i interiér kostola. V roku 1863 bola dostavaná nová veža.  Farský úrad v Mestečku bol zriadený v roku 1775, matrika sa začala viesť od roku 1739. Do zriadenia samotnej fary vykonávali duchovnú správu Jezuiti z pevnosti. Patrón kostola bol od prvopočiatku svätý Ignác z Loyoly. Pred kostolom je socha Panny Márie, rokokový stĺp z polovice 18 storočia, v kamennej pletencovej ohrade. Kostol má dva postranné oltáre a jeden hlavný oltár. Jeho interiér zdobia mnohé zaujímavé obrazy a sochy, no najväčším skvostom je vzácny organ umiestnený na kostolnom chóre. Kostol je situovaný v príjemnom prostredí miestneho parku a s nedávno zrekonštruovanou farou sú ozdobou námestia.
 
Most na Trolaskoch - most vznikol ešte počas stavby pevnosti v rokoch 1665 až 1669. Postavili ho nad jedným z ramien bohato meandrujúceho Váhu. Spájal tak západnú bránu s pôvodnou osadou, v ktorej sa usadili robotníci z pevnosti. Piliere mosta tvoria kvádre z jemného pieskovca a podľa odborníkov sú aj so zreteľom na vek mosta v relatívne dobrom stave. 
 
Pranier - renesančný kamenný stĺp slúžil na trestanie previnilcov verejným trestom – „pranierovaním“. Bol postavený v roku 1678 po udelení výsady mestského súdnictva cisárom Leopoldom I. Stĺp je štvorhranný a na bokoch prehĺbený, hore ukončený strieškou. Jeho výška je tri metre. Pôvodne bol umiestnený na inom mieste, ale v roku 1960 bol premiestnený do mestského parku. Verejné tresty sa vykonávali priviazaním odsúdených na pranier. Pmiatka je súčasťou príjemného komplexu menších parkov, ktoré sa prednedávnom začali postupne znovysádzať a zveľaďovať. 
 
Park na námestí - nový zrekonštruovaný park na námestí poskytuje príjemné prostredie pre oddych v centre mesta. V parku sa nachádzajú lavičky, stojany na bicykle, fontána, hojdačky, preliezačky a drevenné detské atrakcie. Po rekonštrukcii sa v parku organizujú rôzne kultprne podujatia, koncerty, vianočné trhy.
 
Pomník Jarolímovi Gucmanovi - pomník je súčasťou parku na námestí a prešiel niekoľkými zmenami. Kedysi bol na kamennom podstavci železný tank, dnes ho vystriedala socha zobrazujúca vrtuľu z lietadla. Jarolím Gucman bol príslušník 1. československej leteckej divízie, ktorý 28. apríla 1945 podľahol zraneniam spôsobeným haváriou lietadla. Naša obec už bola vtedy oslobodená a o pár dní na to skončila vojna. Jarolím Gucman mal vtedy len 23 a padol na prahu slobodnej vlasti.
 
Štrkovka - tropické horká, túžba po prírode a samozrejme aj drahé vstupné, nútia ľudí hľadať iné možnosti pre oddych pri vode ako sú kúpaliská. Obyvatelia Leopoldova a blízkeho i ďalekého okolia nachádzajú výborné riešenie niekoľko kilometrov za Leopoldovom, v podobe pomerne veľkého jazera Štrkovka. Štrkovka sa za posledné roky stala obľúbeným strediskom. Denne sem mieria desiatky ľudí z rôznych miest. Už minuloročným vylepšením časti cesty, ktorá vedie na Štrkovku sa vytvorili priateľnejšie podmienky pre automobily. Okrem príjemného prostredia je tu i možnosť turistiky, pretože Štrkovka je v lokalite s viacerými zaujímavými oblasťami. Cesta popri rieke Váh vedie až k neďalekej madunickej priehrade a k madunickým jazerám. Na opačnej strane sa zasa nachádza Hlohovec a bohato rozvetvené ramená Váhu s krásnou prírodou. Celá oblasť je vyhľadávaným miestom pre rodinné výlety, turistiku a vďaka pomerne kvalitným polným a lesným cestičkám aj pre cyklistické výlety. Okrem toho je tu raj pre rybárov. Štrkovka ponúka výbornú prístup k vode a tiež bohaté množstvo druhov na rybárčenie. Okrem jazera sa tu nachádza i revír Slovenského rybárskeho zväzu - rameno Váhu - ktorý sa už niekoľko krát stal dejiskom rôznych významných medzinárodných súťaží v rybolove, ako sú majstrovstvá Európy či majstrovstvá sveta. Štrkovka sa stáva prechodným domovom na určitú dobu pre milovníkov stanovania. Mohutné stany i karavany je často vidieť už z diaľky a niektoré najprístupnejšie brehy pripomínajú skôr pláže. Nadšenci plávania si na mnohých miestach postavili skokanské mostíky z dreva, alebo z kameňov. Na obyčajnom lane pripevnenom o konár stromu sa dajú stvárať hotové kaskadérske kúsky. Počas krásnych slnečných dní je Štrkovka plná nafukovačiek a člnov. Ľudia sa vedia zabávať rôzne. Loptové hry, opaľovanie, hudba, gril... Prílevu turistov sa prispôsobili i služby a pred niekoľkými rokmi začal každoročne s príchodom horúcich dní fungovať npri jazere bufet. Ponúka návštevníkom občerstvenie a dokonca aj volejbalové ihrisko. Štrkovka však nie je vyhľadávaná len počas leta. V zime tu pri priaznivom počasí vzniká obrovské klzisko a okolie jazera praje aj sánkovaniu, či milovníkom bežiek.
 
Športový areál - snáď najpríjemnejším miestom v Leopoldove je športový areál, v ktorom sa nachádza futbalový štadión s tribúnou a šatňami pre hráčov, tréningové futbalové ihrisko s lavičkami, betónové ihrisko a tri krásne udržiavané tenisové dvorce s lavičkami, veľkými trávnikmi i malou šatňou. Futbalové ihriská slúžia na všakovaké športy - beh, rekreačný futbal, aktivity s celou rodinou, púšťanie šarkanov, loptové hry... Tenisové ihriská ponúkajú priestor pre rekreačných hráčov i tréningové možnosti pre deti i dospelých. Na dvorcoch sa hráva aj nohejbal a konajú sa tu mnohé turnaje dospelých hráčov i detí a dorastu. Súčasťou areálu je i pohostinnstvo Spolková záhrada, ktoré ponúka bufet s posedením vonku v príjemnom prostredí. Pravideľne v lete tu majitelia organizujú diskotéky a rôzne zábavné akcie.
 
Železničná stanica a antikvariát - budova železničnej stanice je jedinečná svojou architektúrou. Pre milovníkov vlakov sa na veľkej trati môže uskutočniť prehliadka mnohých vlakových súprav. Stanica sa pýši aj skvostom - v jej budove sídli najväčší antikvariát v strednej Európe s množstvom zaujímavých kníh a starožitností. Môžete tu nájsť obrazy, harmoniky, porcelán, keramiku, písacie stroje a rôzne iné predmety. Výhodou antikvariátu je poloha - niekoľko metrov od stanice, čo je výhodné najmä pre cestujúcich. Okrem historických skvostov, ktoré majú vyššiu cenu, sú tu i cenovo veľmi výhodné knihy a interiér antikvariátu poskytuje príjemné prostredie pre dlhé putovanie históriou. vybrať si môžete z niekoľko desaťtisícok kníh a predmetov.   

 

Počasie

dnes je: 20.8.2019

meniny má: Anabela

podrobný kalendár

Vyhľadajte si svoje pozemky.

2. novembra 2017 vyšlo piate tohtoročné číslo časopisu Leopoldov

4. septembra 2017 vyšlo štvrté tohtoročné číslo časopisu Leopoldov

6. júla 2017 vyšlo tretie tohtoročné číslo časopisu Leopoldov

2. mája 2017 vyšlo druhé tohtoročné číslo časopisu Leopoldov

27. februára 2017 vyšlo prvé tohtoročné číslo časopisu Leopoldov

21. decembra 2016 vyšlo šieste číslo jubilejného 30. ročníka časopisu

Využite novú funkciu webovej stránky mesta Leopoldov!

webygroup

Úvodná stránka